♦ Kategoriler
♦ Güvenli Ödeme

 
♦ Facebook
Kreş MarketiKreş MarketiKreş Marketi

 

 

Garanti

 

Sitemiz üzerinden satın alınan tüm ürünler 2 yıl süre ile imalat hatalarına karşı garantilidir.

Garantimiz imalattan kaynaklanan hataları kapsamakta olup, kullanıcı hataları garanti kapsamı dışındadır.

 

Satın aldığınız ürünler hiçbir sebep göstermeden koşulsuz iade edebilirsiniz.

 

 

 

Kargoda Hasar Görmüş Ürünlerin İadesi

 

Kargo ile gelen ürün Kargo görevlisi yanınızda iken kontrol edilmeli.

Pakette ezilme, yırtılma vb.durum var ise kargo görevlisine tutanak ile ürünler iade edilmelidir.

Teslim alınan üründe daha sonra çıkacak hasarlar firmamızca karşılanmamaktadır.

 

Ayıplı Ürün İadesi veya Değişimi

 

Satın alınan ürünlerde imalattan kaynaklanan hasar veya kusur varsa firmamız ile görüşerek ürünlerin değişimini ya da ödemeyi geri istiyebilirsiniz.

 

Sorunsuz Ürünlerin İadesi

 

Hiçbir kusuru olmayan ürünleri kargo teslim tarihini müteakiben 7 gün içinde iade edebilirsiniz.

 

Ürün iadelerinde öncelikle müşteri hizmetlerimizle bağlantıya geçmeniz ve müşteri hizmetlerimizce belirtilen adrese ambalajı bozulmamış, kullanılmamış olarak, tüm aksesuar, fatura ve irsaliyesi ile birlikte gönderilmelidir. Sorunsuz ürün iadelerinde dönüş kargosundaki hasarlar müşteri sorumluluğundadır ve hasar görmeyecek şekilde paketlenmesi gerekmektedir. 

Ürünün müşteriye sevkiyatındaki kargo bedeli kesilerek kalan kısmı havale/eft ise müşteri hesabına 7 gün içinde yatırılır. Kredi kartı ödemelerinde iade işlemi bankaya 7 gün içinde bildirilir. Bildirimden sonraki gecikmeler bankanın sorumluluğundadır.

 

Cayma Hakkı ve İade SüreçBilgileri

Cayma hakkı nedir?

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun (“Kanun”) gereğince, alıcıların teslimat tarihinden itibaren 14 gün içinde cayma haklarını kullanarak sebep göstermeden ve "kargo ücreti ödemeden"ürünleri iade etme hakları vardır. Kanunu her kurumun uygulaması gerekmektedir.

Cayma Hakkı Nasıl Kullanılır?

Alıcının cayma hakkını kullanabilmesi için teslimat tarihinden itibaren 14 gün içinde ürünüiade etmek istediğini satıcıya bildirmesi gerekmektedir. Satıcı, alıcının talebini aldıktan sonra en geç10 (on) gün içerisinde, ürünüiade alıp ürün bedeli ve iade kargo ücretini alıcıya hiçbir masraf yükletmeksizin ödemekle yükümlüdür.

kreşmarketi.com Ödeme Koruma Sistemine göre ürün bedeli satıcıya aktarılmış olsa bile cayma hakkı gereğince alıcı ürünüiade edip parasını geri alma hakkına sahiptir.

Ürün, Satıcı’ya iade edilirken teslimatı sırasında Alıcı’ya ibraz edilmiş olan orijinal faturanın da iade edilmesi gerekmektedir. Faturanın iade açıklama bölümüvarsa eğer bu bölüm doldurulmalı ve fatura, Alıcı tarafından imzalanarak ürünle birlikte teslim edilmelidir.

 

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun ne zaman yürürlüğe girdi?

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun 28.05.2014 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

28.05.2014 tarihinden önce satın alınan ürünlerde cayma hakkı nasıl kullanılır?

28.05.2014 tarihinden önce satın alınan ürünler için 4077 sayılı Tüketicinin Korunması hakkındaki Kanun geçerlidir. Bu kanuna göre, alıcıların teslimat tarihinde itibaren 7 gün içinde cayma haklarını kullanarak sebep göstermeden ve "kargo ücreti ödemeden"ürünleri iade etme hakları vardır. Cayma hakkı süresi dışında kalan iade talepleri için geçerli süre ise 30 gündür.

Cayma hakkının geçerli olmadığı ürünler nelerdir?

  • Alıcının isteği ile kişiye özel olarak üretilen, üzerinde değişiklik veya ilave yapılarak kişiye özel hale getirilen ürünler

  • Niteliği itibarıyla geri gönderilmeye elverişli olmayan ürünler (İççamaşırı, mayo, kozmetik gibi hijyenik durumu hassas olan ürünleri iade edebilmenin koşulu ürünün açılmamış ve denenmemiş olmasıdır.)

  • Alıcı tarafından açılmış olan ses veya görüntükayıtları (DVD, CD ve Kaset vb.), basılı ürünler (Kitap, dergi vb.), yazılım programları ve bilgisayar sarf malzemeleri

  • Çabuk bozulma tehlikesi olan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan ürünler

  • Fiyatı borsa veya teşkilatlanmış diğer piyasalarda belirlenen ürünler (Külçe, Ziynet Altın ve Gümüş kategorisindeki tüm ürünler vb.)

  • Tatil kategorisinden satın alınan otel, yurt içi/yurt dışı turlar, gezi ve uçak bileti gibi ürün ve hizmetler. Bu ürün ve hizmetlerin iptal/iadesi, satıcı acente uygulaması doğrultusunda yapılır.

Cayma hakkı sürecinde iade kargo ücreti kime aittir?

Cayma hakkı kapsamında ürün iadelerinde iade kargo ücreti satıcılara aittir. Alıcılar ürünleri kişisel sebeplerle iade etseler dahi alıcıların kargo ücreti ödemeden ürünleri iade etme hakkı vardır.

 

Alıcı, ürünükullansa bile iade edebilir mi?

Ürünün ambalajının açılması, ürünün denenmesi, ürünün mutat kullanımı, yani ürünün alışılageldiği gibi kullanılması cayma hakkını ortadan kaldırmaz. Satıcı, cayma süresi içinde ürünüalıcıya teslim etmişse alıcı, ürünüancak olağan bir gözden geçirmenin gerektirdiği ölçüde kullanabilir. Aksi takdirde alıcı cayma hakkını kullanamaz.

 

Ürüne zarar verilmesi durumunda alıcı cayma hakkını kullanıp ürünüiade edebilir mi?

Mevzuat gereği, ürünün değerinin azalması veya iadeyi imkânsız kılan bir nedenin varlığı, cayma hakkının kullanılmasına engel olmaz. Ancak ürünün değerinin azalması veya iadeyi imkânsızlaşması alıcının kusurundan kaynaklanıyorsa, alıcının, ürünün değerini veya değerindeki azalmayı satıcıya tazmin etmesi gerekir. Bu durumda, satıcı zararınızı tazmin edebilmek için, ürün değerinin azalmasına ilişkin alıcı hakkında yasal yollara başvurabilir. 
 

Alıcının ürünüiade etmesi için ne kadar süresi bulunmaktadır?

Alıcı, iade talebini ilettikten sonra 3 takvim günüiçerisinde iade kargo bilgilerini mail ile bildirmelidir. Bu süre içerisinde iade kargo bilgilerinin girilmemesi durumunda 2. Takvim gününde kreşmarketi.com tarafından alıcıya ürünüiade etmesi gerektiğine dair bir hatırlatma maili gönderilir. Mail gönderimi ardından 24 saat içeresinde alıcı ürünüiade etmezse ürün kreşmarketi.com tarafından sistemden ilettiği talep otomatik olarak iptal olur.

 

Ürünüteslim alırken nelere dikkat edilmesi gerekir?

İade edilen ürün size ulaştığı zaman mutlaka kargo paketini kontrol edin. Kargoda bir hasar tespit etmeniz durumunda kargo görevlisine zabıt tutturun. Hasarlı kargolar için Kargo görevlileri zabıt tutmakla yükümlüdür.

 

Alıcı ürünüiade etti ne yapmam gerekiyor?

Alıcı ürün iade kargo bilgilerini ilettikten sonra ürünüteslim alıp işlemi sonuçlandırmanız için 3 iş günüsüreniz bulunmaktadır. Bu içerisinde işlemin sonuçlandırılmaması durumunda kreşmarketi.com tarafından bir hatırlatma mesajı gönderilir. Mesaj gönderimi ardından 24 saat içeresinde mağaza sahibi işlemi sonuçlandırmaz ise kreşmarketi.com tarafından talep otomatik olarak onaylanır.Ürünün incelenmesi için süreye ihtiyaçduyulması durumunda mağaza sahibi alıcıdan ek süre talep edebilir.Alıcı onay vermesi durumunda talep edilen ek süre sonunda talebin sonuçlandırılması gerekmektedir.(Önemli not:Ek süre sadece 1 defa talep edilebilir.) 

Onay hatırlatma mesajını aldığınızda ürün halen size ulaşmadıysa onay sürenizin uzatılması için alıcıya talep iletebilirsiniz.